Soproni Borünnep
Klímatudatos Sopron 2030 a bor ünnepén
A Soproni Borünnepet (2022. május 20-22.) dr. Farkas Ciprián polgármester nyitotta meg a Várkerületben. A szőlőtermesztés és a borkészítés évszázados hagyományai előtt tisztelgő rendezvényre kilátogatók – az Önkormányzat szervezésében – az éghajlatváltozás hatásairól is tájékozódhattak, illetve véleményt, tapasztalatokat cserélhettek.
A résztvevők nagy száma szentelt néhány percet arra, hogy kvíz formájában felmérje ismereteit a környezet védelmét és az energiahatékonyság növelését segítő lehetőségekről. A szervezők a köztudatba beágyazódott témák, mint a hulladéktermelés, a vizek állapota vagy a levegőminőség mellett felhívták a borünnepre látogató soproniak és turisták figyelmét olyan sajátos szempontokra, mint a szőlővidékek jövőjére is kiható éghajlati változások.
A klímaváltozással összefüggően a szélsőséges időjárás, az egyenlőtlen csapadékeloszlás, ezek következményei nagyban befolyásolják a mezőgazdasági termelést. Az északra tolódó szőlőtermesztés következtében átalakulhatnak termelői bázisok, sőt egyes vidékeken meg is szűnhet a növény termesztése. Új szőlőfajták, bortípusok megjelenése mellett ezért az ősi hazai szőlőfajták finomítása, a változó környezethez való igazítása jelentős kihívás a szakemberek számára. Gangl Szabolcs soproni szőlőtermesztő és borász szerint nem csak a nagyszülők elbeszélése nyomán, de saját munkájuk során is egyre jobban érzékelik milyen hatással van az ültetvények telepítésére, gondozására a hőmérsékletváltozás, a szélsőséges időjárás.
Klímatudatos Sopron 2030 a soproni borünnepen
A Soproni Borünnepre (2022. május 20-22.) kilátogatók az éghajlatváltozás hatásairól is tájékozódhatnak, illetve véleményt, tapasztalatokat cserélhetnek.
A borok kóstolgatása közben érdemes néhány percet arra is szentelni, hogy mindennapi tudatos tevékenységünkkel mi hogyan segíthetjük a kedvezőtlen éghajlati hatások megelőzését, illetve azok mérséklését.
A klímaváltozással összefüggően a szélsőséges időjárás, az egyenlőtlen csapadékeloszlás, ezek következményei nagyban befolyásolják a mezőgazdasági termelést. Az északra tolódó szőlőtermesztés következtében átalakulnak termelői bázisok, sőt egyes vidékeken meg is szűnhet a növény termesztése. Új szőlőfajták, bortípusok megjelenése mellett ezért az ősi hazai szőlőfajták finomítása, a változó környezethez való igazítása jelentős kihívás a szakemberek számára.
Várjuk Önt a Klímatudatos Sopron 2030 standnál a Várkerületben, a Hűség-kút mögött!